EĞİTİMİŞ ANTALYA ŞUBESİ

 Editör :

 Eğitimİş ¬

 Tarih : 20.02.2008

 İLKSAN'DA NELER OLUYOR?

ANTALYA EĞİTİM İŞ ŞUBESİ


BASIN AÇIKLAMASI


İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı (İLKSAN) da yolsuzluklar


Kurulduğu 1943 yılından  beri eğitim çalışanlarının maaşının yüzde 2’sine zorla el konulan, sürekli talan ve yolsuzlukla anılan İLKSAN  ile ilgili gündemde olan konuları kamu oyuna sunuyoruz:


1- 255 bin ilkokul öğretmeninin zorunlu olarak üye olduğu yardımlaşma sandığı İLKSAN'da her ay toplanan 4 milyon YTL bir banka şubesinde 6 gün bloke ediliyor ama 6 günlük bloke için İLKSAN'ın bankadan hiç talebi olmadığını ortaya çıkıyor. İLKSAN'ın  parasını karşılıksız bloke ettirmesi kafaları bulandırıyor.


2- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin ÇELİK Vanlı ve O'nun Bakan olmasından bir süre sonra  Harun YENİCE  İLKSAN Başkanı oluyor ve kısa bir süre sonra Van/Edremit de ki arsa İlksan’a satın alınıyor.


3-ıÜü İLKSAN’ın Sincan Yenikent’teki 11 trilyon değerindeki 250 bin metrekarelik arazisi ,İLKSAN tarafından 7 trilyona TOKİ’ye (Toplu Konut İdaresi Başkanlığı) devrediliyor.İktidar sandığı konut yapımı işinde de kullanıyor.
4- İLKSAN, denetleme raporuyla  İLKSAN Binasına "Rus Kadın" alıp alem yapan bekçi "...'ın işlediği
suçtan dolayı  işten çıkarılması gerekirken, Bu kişiye tazminat ödendiği  ortaya çıkıyor.


 5- Denetleme Raporunda, İlksan'ın yüzde 99.9'una sahip olduğu DE-HA A.Ş. tarafından işletilen Ananas Otel'de 1 Nisan-30 Eylül 2005 tarihleri arasında 1.319 odada 2.693 kişinin ücretsiz konaklatıldığı, bunun kuruma maliyetinin 67.325 dolar olduğu kaydediliyor.
6
- Denetleme Kurulu, İlksan Genel Müdürlüğü'nün genel kurula sunduğu hesapların doğru olmadığına dikkat çekerek, Genel Müdürlüğün 110 bin 198 YTL net karda gösterdiği Ulus Öğretmen Evi'nin zararda olduğunu kaydediyor. Genel Müdürlük personel giderlerini farklı bir kalemde göstererek 77 bin 539 YTL zararı gizliyor.                                                                                                                                                         7- ıÜü Ana Tüzük demokratik olmayan bir şekilde değiştirilerek M EB'nın Sandık üzerindeki etkisi artırılarak.Yedi kişilik yönetim kurulunun dördünü bakanlık atıyor.                                                                8-  İLKSAN tarafından Kemal Ilıcak’ın 1992 yılında İstanbul Pendik ‘deki arsaları,  aracı şirket maharetiyle pahalı bir şekilde İLKSAN’a satmasının ardından İLKSAN’ın tapuyu alamıyor.İLKSAN’ın kendi içinde bir hukuk bürosu ve yeterince avukatı olmasına karşın, dışarıdan Av. Nuray Turcan ve Av. Mehmet Yılmazcan ile sözleşme yapılarak  gayrimenkul değerinin yüzde 20’si tutarı karşılığı anlaşılıyor. . Yapılan sözleşmenin ardından tapu cebri tecil davası Asliye Hukuk Mahkemesi’nde ve Yargıtay’da sonuçlanıyor. İLKSAN, 1998 yılında avukata 37 milyar 950 milyon lirayı ödüyor.. Ardından, Yönetim Kurulu kararı olmadan İstanbul Valiliği’ne arsanın değerine ilişkin dilekçe yazılarak. Bilirkişi incelemesiyle arsanın değeri 16,5 trilyon olarak yükseltiliyor. Davanın sonuçlanmasından 5 yıl sonra avukatlık ücretinin eksik ödendiği gerekçesiyle 7 Temmuz 2003 tarihinde Av. Mehmet Yılmazcan ve Av. Nuray Turcan, İLKSAN’a 20 trilyon liralık alacak davası açarlar. Dava devam ederken 18 Temmuz 2003 tarihinde verilen kanun teklifi ile 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nda 13 Ocak 2004 günü 5043 sayılı Kanun ile bazı değişiklikler yapıldı. Kanun değişikliği teklifini veren dört imzacıdan biri, davayı açan iki avukattan birisi ve aynı zamanda AKP Kahramanmaraş Milletvekili olan Av. Mehmet Yılmazcan’dır. Açılan davada trilyonlarca lira öğretmenin alınteri söz konusu olmasına rağmen 30 Eylül ve 12 Ekim 2004’de görülen duruşmalar jet hızıyla bitirildi. Mahkeme kararıyla Av.ve Milletvekili Mehmet Yılmazcan, İLKSAN’dan 2 trilyon 513 milyar lira ve paranın 6 yıllık faizini (20 trilyon) almaya hak kazanıyor. Yani AKP Milletvekili Avukat M. YILMAZCAN’ın çıkartılmasına vesile olduğu yasa değişikliği sayesinde kurumdan 20 trilyon alacaklı duruma geliyor.


9-ıÜüİlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı (İLKSAN), kendilerine bağlı resmi bağımsız anaokulu öğretmenlerinin bir kısmını, 25-30 yıl boyunca  emeklilik yardımı kesintisi yaptıktan sonar pardon yanlışlık oldu diyerek üyelikten çıkardı. Hakları bu yılın sonunda zamanaşımına uğrayacak olan öğretmenlere, yıllarca maaşlarından kesilen paranın yüzde elli faiziyle ödeneceği söylenmesine karşın 30 yıllık bir öğretmen yaklaşık 5 milyar lira alması gerekirken banka hesaplarına 162 milyon lira para yatırıldı. 27 yıllık emeğimin karşılığı ile bir aspiratör alabildim.diyen öğrtmenler  zaman aşımı 5 yıl dolduğundan davada açamadılar.
10- Yalnızca 2004 yılında devlete 440 trilyonluk vergi ödeyen OYAK’a karşılık İLKSAN’
ın tüm para ve mal varlığı ancak 420 trilyon etmektedir.. OYAK’tan daha çok üyesi olan ve OYAK’tan yıllar önce kurulan İLKSAN adeta yerlerde sürünüyor. OYAK, üyelerinin ödentilerini TÜFE oranının 4-5 katı üzerinde nemalandırırken, İLKSAN zarar üstüne zarar ediyor. 30 yıllık bir öğretmenin her ay maaşından kesilen 25 YTL civarındaki para, 30 yıl sonunda hiç işletilmese ve değerlendirilmese 9.000 YTL etmesine rağmen, bu para bile ödenmemektedir. Kesilen aidatın yüzde 20 ile yüzde 30’u İLKSAN tarafından buharlaştırılmaktadır.
11-
Bakanlar Kurulu'nun 21/3/2007-26469 sayılı kararı ve Ankara Büyük Şehir Belediyesinin davası ile Hisarpark Caddesi üzerinde bulunan Ulus Öğretmenevi binası "Ankara tarihi kent merkezi" kapsamında kamulaştırılarak  Ulus Öğretmen Evi de elden gidiyor..
12-ıÜü (İLKSAN) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Yılmaz, sandığın 130 milyon YTL nakiti bulunduğunu, " bugün sandık feshedilse 246 bin 29 üyemize ödemek zorunda kalacağımız para 1 milyar 223 milyon YTL. Bu parayı da gayrimenkullerimizle karşılamak mümkün değil" diyor. Peki  paralarımız nerede? Kimler göz yumdu?Kimler götürdü?


ıÜü İLKSAN  Bütün bunlar ortada iken ve İLKSAN seçimlerine az kalmışken tesadüfe bakın                                             13-  Aralık 2007 ve 2603 sayılı Tebliğler Dergisinde  İlksan Seçim Yönetmeliği değiştirilerek, Öğretmenlere Seçim duyurusu süresi 30 günden 7 güne düşürülüyor, seçimler 3 ay erteleniyor ve seçimde görev alacaklar da Taksirli suçlar dikkate alınmıyor…YİNE BİR ŞEYLERİN HAZIRLIKLARI MI YAPILIYOR ?                                                                                                                                                    İLKSAN Emekli Sandığının olmadığı, ilkokul öğretmenlerinin sosyal güvencesinin olmadığı bir dönemde ihtiyaçtan  kurulmuştur.  Tüm ilkokul öğretmenleri göreve başladığı tarihten itibaren İLKSAN’ a üye olmak ve aidat ödemek zorundadır.Üstelik zarar eden yardım sandığına . İLKSAN. Üyeleri tarafından tamamen güvensiz bir kurum olarak görülüyor.. yolsuzluklarla anılıyor.. ıÜü Danıştay’ın “ilkokul öğretmenliği” kavramının kalkması üzerinden İLKSAN üyeliğine yönelik olarak almış olduğu karar ile, kurumun hukuki varlığı zaten sona ermiştir.                                                                                                                             İLKSAN ana statüsü gereği, sandık mallarına ve kaynaklarına yönelik suçlar, devlet mallarına yapılmış sayılır. Bu konuda yetkilileri göreve çağırıyoruz. 250 bin öğretmenin alın terinin ürünü olan İLKSAN’ı bu hale düşürenleri kınıyor  ve bu kapkaça sessiz kalan geçmişte İLKSAN yönetiminde bulunan eğitim sendikalarını  teşhir ediyoruz.                                                                                                 


EĞİTİM İŞ olarak İLKSAN'ın derhal kapatılmasını, Kayıp her kuruşun hesabının sorularak tüm varlıklarının  üyelere yasal faizi ile pay edilmesini istiyoruz. Konunun yasal takipcisi olarak öğretmenlerimizin alın terini sonuna kadar koruyacağız.

                                                                    Eğitim İş Antalya Şube Yönetim Kurulu

 Kaynak :   Yazdır Tavsiye Et Yorum Yaz
 Kategori ¬ BASIN AÇIKLAMALARI

 Bu Haber 1805 Kişi Tarafından Okundu.

Habere 6 Adet Yorum Yapılmış     Onay Bekleyen  0  Yorum Var
    
    
  Yorumlayan  :  Samil TURAN  
  Yorum Tarihi :  20.04.2008 20:56:15  
     
  ILKSAN Yönetimine talip olanların: Sendika yapılanmaları için güç yarışı arenası haline getirdiği kurumda, faaliyetleri esnasında, asil sahibi olan öğretmenlerin yanında olamamış, sadece bürokrasiye ve siyasete alt yapı için giden yol ve amaç olarak kullanılmıştır. Kurumu zarara uğratıldığı hakkında, bir kesimde ses getirilmek istenmekte diğer kesim aksini iddia etmiştir. Yolsuzluk ve usulsüzlükler ortaya atılmakta ve bunlarla ilgili hiç bir adli ve idari işlem yapılmadığı görülmüştür. Yolsuzluk, usulsüzlükler hakkında her iki kesimde sessiz kalmaktadırlar.


  Yorumlayan  :  Samil TURAN  
  Yorum Tarihi :  20.04.2008 21:02:04  
     
  (2)Bu nedenle, 1996 yılı milat kabul eden yöneticileri değil, bu uygulamalardan dolayı, her kesimdeki delegelerinde sorgulanmaları gerekir. Çünkü sık ve asil sahibi olan üyelerin hakları yeteri kadar savunulmadığı gibi, kurum imkanları ile birilerinin nemalanmasına ve rant sağlanmasına göz yumulduğu anlaşılmaktadır. İLKSAN Yönetimin de: Genelde hiçbir şey yapılmadığında problem olmadığı, bir şeyler yapılmak istenildiğinde ise insanların cezalırıl dığı görülmektedir.


  Yorumlayan  :  Samil TURAN  
  Yorum Tarihi :  20.04.2008 21:04:34  
     
  (3) Kamuoyunda haber yapılmasına sebep olanlar ve faaliyet kitabında sayfalar dolusu rapor hazırlarken, evrak üzerinde sahtecilik yapanlar, Kamu görevini ihlal edenler ve yolsuzluk hakkında tespit edilmiş olmasına rağmen gerekli işlem yapılmadığı gibi çalışan hakkı ve emeğinden söz eden secılmiş sendika temsilcileri seyirci bırakılmıştır.


  Yorumlayan  :  Samil TURAN  
  Yorum Tarihi :  20.04.2008 21:05:47  
     
  (4)Bakanlık tarafından İLKSAN Yönetiminde özellikle 2002 yılı secim sonrası M.Eğitim Bakanlığından görevlendirilen, İhtisas sahiplerinin gerekli hassasiyetlerini Gerçek bir işadamı gibi İLKSAN da RANTCI ZIHNİYETİ ön plana çıkarmış ve DIŞARIDAN sağladığı danışmanlık hizmeti ile hazırlattırdığı rapor sonucu, Kurum çalışanın fazlalığı gündeme taşınarak, bu fazlalıktan kurtarmaya çalışıldığının hazırlıkları ön plana çıkartılmış ve hedeflenen Kurum imkanlarının ve mal varlıklarının istenildiği gibi kullanılmasına fırsat verecek yeni bir kadrolaşma yoluna gidilmiştir..


Sayfalar  2

İsrailin vahşi saldırısını kınıyoruz

İsrailin vahşi saldırısını kınıyoruz

Okulların Elektriği Kesilemez

Okulların Elektriği Kesilemez

Öğretmenevi bandrol ücretine yüzde 330 zam

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN!

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN!

Başöğretmenimiz Atatürk’ü anıyoruz

Başöğretmenimiz Atatürk’ü anıyoruz

Mustafa Filmi

Mustafa Filmi

Basın açıklamamız ve basında çıkanlar

Basın açıklamamız ve basında çıkanlar

TERÖRÜ LANETLİYORUZ

TERÖRÜ LANETLİYORUZ

DOKUZUNCU DALGA

2008-2009 Eğitim Öğretim Yılına girerken

2008-2009 Eğitim Öğretim Yılına girerken

 Kategoriler
 Anasayfa
 EĞİTİMİŞ TÜZÜĞÜ
 HABERLER
 YÖNETİM
 ÖZLÜK VE HUKUK
 BASIN AÇIKLAMALARI
 RESİMLER
 BASINDA EĞİTİMİŞ
 DAYANIŞMA
 İLÇE TEMSİLCİLİKLERİ
 ETKİNLİKLER
 LİNKLER
 YAZILAR
 Editör Girişi
 
 Editör Adı
 
 Şifre
 
 Güvenlik Kodu
 Güvenlik Kodu Onay
 
 Şifremi Unuttum
 Editörlük Başvurusu
En Yeni Haberler

 HABERLER...  Bölge Örgütlenme Toplantısı Yapıldı

 BASIN AÇIKLAMALARI...  İsrailin vahşi saldırısını kınıyoruz

 HABERLER...  Mahkemenin "Cumhuriyet Mitingleri Kararı"

 BASIN AÇIKLAMALARI...  Okulların Elektriği Kesilemez

 BASINDA EĞİTİMİŞ...  Basında Antalya Eğitim İş

 ETKİNLİKLER...  YEREL YÖNETİMLER ÇALIŞTAY VE PANELİ

 HABERLER...  DEVRİM ŞEHİDİ KUBİLAY’I SAYGIYLA ANIYORUZ..

 BASIN AÇIKLAMALARI...  Öğretmenevi bandrol ücretine yüzde 330 zam

 HABERLER...  Okullarda Ampul Dağıtımı

 HABERLER...  ÇALIŞTAY VE PANELE ÇAĞRI

 HABERLER...  Temsilciler Kurulu toplandı

 HABERLER...  Bayramınız Kutlu Olsun

 YÖNETİM...  İl ve İlçe Yönetim Kurullarımız

 İLÇE TEMSİLCİLİKLERİ...  KORKUTELİ İLÇE TEMSİLCİLİĞİ

 İLÇE TEMSİLCİLİKLERİ...  Eğitim-İs Korkuteli Temsilciligi Yemeği

 YAZILAR...  Bir dershane öğretmeninin insanca yaşam çığlığı

 HABERLER...  MEB'den: Öğretmen ihtiyacını gizleyin

 İLÇE TEMSİLCİLİKLERİ...  Manavgat Temsilciliği

 ÖZLÜK VE HUKUK...  Ekders mücadelemiz

 İLÇE TEMSİLCİLİKLERİ...  Alanya Temsilciliği Yeni Yönetimi
En Popüler Haberler

 YÖNETİM... Yeni Yönetim Kurulumuz

 YÖNETİM...  YÖNETİM KURULLARIMIZ

 BASIN AÇIKLAMALARI... Basın açıklamamız ve basında çıkanlar

 BASINDA EĞİTİMİŞ... Basında Antalya Eğitim İş

 BASIN AÇIKLAMALARI... İLKSAN'DA NELER OLUYOR?

 HABERLER...  Eğitim Sen'den Eğitim İş'e katılımlar

 HABERLER...  'İstiklal Marşı okunmasın'

 HABERLER...  ‘Kadın Komisyonu’ kuruldu.

 EĞİTİMİŞ TÜZÜĞÜ... EĞİTİMİŞ TÜZÜĞÜ

 İLÇE TEMSİLCİLİKLERİ... Gazipaşa Temsilciliği kuruldu

 HABERLER... SON NOKTA DERGİSİ / Önce ülke, sonra sendika

 ÖZLÜK VE HUKUK... Eğitim Kurumları Müdür Yardımcılığı Seçme Sınavı

 ÖZLÜK VE HUKUK... Kredi Kartından Yapılan Kesintiler

 ETKİNLİKLER... 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutladık

 ETKİNLİKLER... Uğur Mumcu'yu sevgi ve özlemle anıyoruz

 BASIN AÇIKLAMALARI... ANTKART’A DİKKAT

 İLÇE TEMSİLCİLİKLERİ... Alanya Temsilciliği kuruldu

 HABERLER... Atatürk ve Çocuk reklam filminde değişiklik

 İLÇE TEMSİLCİLİKLERİ... Manavgat Temsilciliği

 HABERLER...  Bölge Örgütlenme Toplantısı Yapıldı

ADRES: Balbey Mah. 410 Sk.
            Necati Bey İş Merkezi Kat: 3
                (Merkez İşbankası Arkası)
                                     ANTALYA
© Copyright - 2006-2020 
EĞİTİMİŞ ANTALYA ŞUBESİ
Bu Site Ramazan AZITEPE
Tarafından Yapılmıştır.